PAC Softball League 2019
  • This event has passed.

April 222019 - July 312019

Philly Ad Club Softball 2019

Standings, Schedule, Playoff info and more. (League Rules: refer to your Participant Manual, or see our rules modifications HERE)

Postseason Schedule

BRACKET (see complete notes below!!):

PAC Softball 2019 Playoff

Top 8 teams.

  • First round: single elimination. (1 vs 8; 2 vs 7; 3 vs 6; 4 vs 5. The better seed will be home team).
  • Semis, and Finals are all best-of-three with 2 umps.

Playoff schedule will be predetermined and populated with seeding match-ups on dates/fields. Teams will need to play on the date/field based on where their team is seeded.

ROUND 1 (Quarter Finals) – Single Elimination – all round 1 games to be played this week – seeds will be entered and placed below. Home team can choose their field. Better seed gets first choice.

Monday 7/15

Tuesday 7/16

  • (6) Peco at (3) Exelon – McCall

Wednesday 7/17

  • (8) 6ABC at (1) Harmelin 1 – Belmont 4
  • (5) Digitas at (4) Beasley – Edgely 2

Thursday 7/18

  • (7) PMN at (2) Publicis – Belmont 4

ROUND 2 (Semi-Finals) – Best-of-Three

(Belmont permits go thru 7/31, home team can choose their home field, better seed gets first choice)

Monday 7/22 – we only have 2 fields Monday – so you don’t get a choice here.

  • (5) Digitas @ (1) Harmelin 1 – game 1 – Edgely 2
  • (7) PMN @ (3) Exelon game 1 – McCall

Tuesday 7/23

  • rain forecast for this day – pushes game 1s rained out from Monday to Wed.

Wednesday 7/24

  • (5) Digitas 4 @ (1) Harmelin1 9 – game 1 – Belmont 4
  • (7) PMN 19 @ (3) Exelon 13 – game 1 – McCall

Thursday 7/25

  • used for rain outs from 7/24

Monday 7/29

  • used for rain outs from last week

Tuesday 7/30

  • (1) Harmelin1 15 @ (5) Digitas 17 – game 2 – B5
  • (3) Exelon 12 @ (7) PMN 13 – game 2 – B6

Wednesday 7/31 – PPD rain

  • (5) Digitas @ (1) Harmelin 1 – game 3 – B4 – PPD
  • (7) PMN vs. (3) Exelon game 3 (if nec) – McCall

Thursday 8/1 – 6:30pm start

  • (5) Digitas 18 @ (1) Harmelin1 17 – game 3 – McCall

FINALS – Best-of-Three – Start time beginning 8/19: 6:15pm

Game 1: Mon 8/5: (7) PMN 9 @ (5) Digitas 15 – McCall, 6:30pm

Wed 8/7: (5) Digitas @ (7) PMN – McCall, 6:30pm – PPD

Game 2: Mon 8/12: (5) Digitas 13 @ (7) PMN 20 – McCall, 6:30pm

Game 3*: Wed 8/14: (7) PMN 9 @ (5) Digitas 8 – McCall, 6:30pm

*If Necessary

Fields: (Click HERE for PERMITS)

  • Mondays: Edgely 2, McCall
  • Tuesdays: Belmont 5, Belmont 6, Edgely 2, McCall
  • Wednesdays: Belmont 4, Edgely 2, McCall
  • Thursdays: Belmont 4, Belmont 6, Edgely 2, McCall

Tie-Breakers:

  • Head-to-head if 2 teams tied
  • If 3 or more teams are tied and head to head cannot determine  (i.e. Team A beat B; B beat C; and C beat A): Run Differential will be used. The team with the higher/better run differential gets the advantage. (in the off chance that 2 of the 3 or more teams have the same run differential, we will try to break the tie by separating those teams within run differential- i.e., teams A and B have the same differential that is better than team C. In that scenario, team C would be last, and then we’d break the tie between A and B via Head-to-Head since team C was deemed last place of the three, leaving 2 teams tied).
  • If more than 2 teams are still tied- the tie breaker will go to whoever had the better/fewer runs against.

Bats

  • Bats must comply with the ASA regulations as found in the Official Rules of Softball Participant Manual 2015, page 36. Bats must bear either the ASA year 2000, 2004, or 2013 certification mark. Even if a bat has the ASA Cert mark, it cannot be listed on these lists of bats NOT APPROVED FOR USE despite that certification:http://usa.asasoftball.com/e/BB1P2000.asp. You can read more about bats HERE.

Standings (FINAL)

    WINS LOSSES % RF RA +/- Diff
Seed PAC SOFTBALL          
1 Harmelin 1 8 1 0.889 135 48 87
2 Publicis 7 2 0.778 107 50 57
3 Exelon 6 3 0.667 138 85 53
4 Beasley 5 4 0.555 106 80 26
5 Digitas 5 4 0.555 104 88 16
6 Peco 5 4 0.555 93 113 -20
7 Phila Media Network 4 5 0.444 69 115 -46
8 6ABC 2 7 0.222 74 82 -8
OUT Tierney 2 7 0.222 56 145 -89
OUT Harmelin 2 1 8 0.111 74 134 -60

^6ABC gets 8 seed on head-to-head tie-breaker; Beasley gets 4, Digitas 5, Peco 6 via run differential (head-to-head could not break the tie- Digitas beat Beasley, Beasley beat Peco, Peco beat Digitas).

Schedule (Postseason notes below):

Regular Season

WEEK 1

Monday 4/22 – 6:15pm

  • 6ABC @ Publicis – Edgely 2
  • Peco @ Exelon – McCall

Tuesday 4/23 – 6:15pm

  • Tierney @ Beasley – Belmont 6

Wednesday 4/24 – 6:15pm

  • PMN @ Harmelin 1 – Belmont 4
  • Harmelin 2 @ Digitas – Edgely 2

Thursday 4/25

  • no games/NFL Draft

WEEK 2

Monday 4/29 – 6:15pm

  • Publicis @ Peco – McCall

Tuesday 4/30 – 6:15pm

  • Exelon @ Tierney – Belmont 5 – PPD to 6/25
  • 6ABC @ Harmelin 2 – Belmont 6

Wednesday 5/1 – 6:30pm

  • Harmelin 1 @ Digitas – Belmont 4

Thursday 5/2 – 6:30pm

  • Beasley @ PMN – Belmont 4

WEEK 3

Monday 5/6 – 6:30pm

  • Peco @ 6ABC – McCall – PPD to 6/24

Tuesday 5/7 – 6:30pm

  • Harmelin 2 @ Harmelin 1 – B5
  • Tierney @ Publicis – B6
  • PMN @ Exelon – McCall

Wednesday 5/8 – 6:30pm

  • Digitas @ Beasley – B4 – PPD to 6/19

Thursday 5/9 – 6:30pm

  • none scheduled

WEEK 4

Monday 5/13

  • Peco @ Harmelin 2 – McCall – PPD to 6/26

Tuesday 5/14

  • Exelon @ Digitas – McCall – PPD to 6/27

Wednesday 5/15

  • Beasley @ Harmelin 1 – B4

Thursday 5/16

  • 6ABC @ Tierney – B4
  • Publicis @ PMN – B6

WEEK 5

Monday 5/20

  • Tierney @ Peco – McCall

Tuesday 5/21

  • Harmelin 2 @ Beasley – B5
  • PMN @ 6ABC – B6
  • Harmelin 1 @ Exelon – McCall

Wednesday 5/22

  • Digitas @ Publicis – E2

Thursday 5/23

  • none scheduled

WEEK 6

Monday 5/27

  • no games, Memorial Day

Tuesday 5/28

  • Peco @ PMN – B6 – PPD to 7/2
  • Exelon @ Beasley – McCall – PPD to 7/1

Wednesday 5/29

  • 6ABC @ Digitas – B4 – PPD to 6/25

Thursday 5/30

  • Publicis @ Harmelin 1 – B4 – PPD to 6/27
  • Tierney @ Harmlein 2 – B6 – PPD to 7/1

WEEK 7

Monday 6/3

  • Digitas @ Peco – McCall

Tuesday 6/4

  • PMN @ Tierney – B6
  • Harmelin 2 @ Exelon – McCall

Wednesday 6/5

  • Harmelin 1 @ 6ABC – B4

Thursday 6/6

  • Beasley @ Publicis – B4

WEEK 8

Monday 6/10

  • Peco @ Harmelin 1 – McCall – PPD to 6/12

Tuesday 6/11

  • Tierney @ Digitas – B6
  • Publicis @ Exelon – McCall

Wednesday 6/12

  • PMN @ Harmelin 2 – B4
  • Peco @ Harmelin 1 – McCall (fr 6/10) – PPD

Thursday 6/13

  • 6ABC @ Beasley – B6 – PPD to 7/8

WEEK 9

Monday 6/17

  • Beasley @ Peco – McCall

Tuesday 6/18

  • Digitas @ PMN – B5
  • Harmelin 1 @ Tierney – B6
  • Exelon @ 6ABC – McCall

Wednesday 6/19

  • Harmelin 2 @ Publicis – B4
  • Digitas @ Beasley – McCall

Thursday 6/20

  • no games scheduled yet, fyi – NBA Draft

DATES FOR MAKE-UP GAMES

WEEK 10

Monday 6/24

  • Peco @ 6ABC – McCall (from 5/6)

Tuesday 6/25

  • Exelon @ Tierney – B5 (from 4/30)
  • 6ABC @ Digitas – B6 (from 5/29)

Wednesday 6/26

  • Peco @ Harmelin 2 – McCall (from 5/13)

Thursday 6/27

  • Publicis @ Harmelin 1 – B4 (from 5/30)
  • Exelon @ Digitas – McCall (from 5/14)

WEEK 11

Monday 7/1

  • Exelon @ Beasley – McCall (from 5/28)
  • Tierney @ Harmlein 2 – E2 (from 5/30)

Tuesday 7/2

  • Peco @ PMN – B6 – (from 5/28)

Wednesday 7/3

Thursday 7/4 – NO GAMES/July 4th

WEEK 12

Monday 7/8

  • 6ABC @ Beasley – E2 (from 6/13)

Tuesday 7/9

  • Peco @ Harmelin 1 – McCall (from 6/12)

Wednesday 7/10

Thursday 7/11

PLAYOFFS START (SEE BELOW THE LINE)


Postseason Schedule

Top 8 teams.

  • First round: single elimination. (1 vs 8; 2 vs 7; 3 vs 6; 4 vs 5. The better seed will be home team).
  • Semis, and Finals are all best-of-three with 2 umps.

Playoff schedule will be predetermined and populated with seeding match-ups on dates/fields. Teams will need to play on the date/field based on where their team is seeded.

ROUND 1 (Quarter Finals)Single Elimination – all round 1 games to be played this week – seeds will be entered and placed below. Home team can choose their field. Better seed gets first choice.

Monday 7/15

Tuesday 7/16

  • (6) Peco at (3) Exelon – McCall

Wednesday 7/17

  • (8) 6ABC at (1) Harmelin 1 – Belmont 4
  • (5) Digitas at (4) Beasley – Edgely 2

Thursday 7/18

  • (7) PMN at (2) Publicis – Belmont 4

ROUND 2 (Semi-Finals)Best-of-Three

(Belmont permits go thru 7/31, home team can choose their home field, better seed gets first choice)

Monday 7/22

  • 8/1 winner vs. 5/4 winner game 1
  • 7/2 winner vs. 6/3 winner game 1

Tuesday 7/23

  • used for rain outs from 7/22

Wednesday 7/24

  • 8/1 winner vs. 5/4 winner game 2
  • 7/2 winner vs. 6/3 winner game 2

Thursday 7/25

  • used for rain outs from 7/24

Monday 7/29

  • used for rain outs from last week

Tuesday 7/30 – if both Semis end in 2 games- Finals Game 1 will be here

  • 8/1 winner vs. 5/4 winner game 3 (if nec)
  • 7/2 winner vs. 6/3 winner game 3 (if nec)
  • (or FINALS GAME 1 if both Semi’s end in 2 games)

Wednesday 7/31

  • used for rain outs

FINALS – Field: McCall – Best-of-Three

Game 1: Tuesday 7/30 or Thursday 8/1 (August, start time 6:15pm)

Game 2: Date tbd

Game 3*: date tbd

*If Necessary

 


Historical Data – PAC League Softball

2019 Champion: Philadelphia Media Network over Digitas

2018 Champion: Harmelin 2 over Digitas

2017 Champion: AB&C over Harmelin 1

2016 Champion: AB&C over Greater Media (now Beasley)

2015 Champion: Equus over AB&C (formerly Star Group)

2014 Champion: Equus over Katz

2013 Champion: Exelon over Harmelin 1

2012 Champion: Harmelin 1 over Berwind (Equus)

2011 Champion: Exelon over Katz

2010 Champion: Harmelin 1 over CBS Outdoor

2009 Champion: Exelon over Harmelin 1

2008 Champion: Katz over LevLane

2007 Champion: Katz over Exelon

2006 Champion: Exelon over 6ABC

2005 Champion: Exelon over 6ABC

2004 Champion: Katz over Exelon

2003 Champion: NBC10 over ???

2002 Champion: ???

2001 Champion: WB17 over ???

2000 Champion: WB17 over Katz